تفاوت دوربین های CMOS و CCD

تفاوت دوربین های CMOS و CCD چیست و چگونه کار میکند؟ تکنولوژی دوربین های  CMOS وCCD  چیست؟ CCD در اواخر دهه ۱۹۶۰ توسط محققان آزمایشگاه بل اختراع شد و در اول تصور می شد که یک حافظه کامپیوتری است .
امابه زودی معلوم شدکهCCDکاربری های دیگری هم دارد . مانندتصویرگیری چراکه حسگرهای سیلیکون نوری درخود داشتندومانندموتوردرماشین سنسورهایCCDدر دوربین های دیجیتالی برای عکس گرفتن به صورت ابزاراصلی کارمی کنند. در فرم بسیار ابتدایی سنسورهای CCD چشم های الکترونیکی برای دوربین هستند که نور را می گیرند و تبدیل به عکس می کنند و متعاقب آن سیگنال هایی را ساطع می کنندکه باعث می شود تصویردیجیتالی به وجود آید .

 دوربین CCD چیست ؟

در اصل پرده شبكيه دوربین شماست .CCD يك مدار مجتمع خیلی حساس است . که از دانه هائي تشكيل شده که با دریافت نوروتبدیل آن به جریان الکتریکی ، هرکدام ازاین دانه های حس گر،جریان راذخیره کرده وسپس تخلیه می کند . درحال حاضر به طور وسیعی در دوربینهای دیجیتال عکاسی و فیلمبرداری از CCD استفاده میشود. دستگاه های دیگری نیز مانند تلسکوپ های نجومی و حتی سیستم های خوانش بارکد از CCD استفاده می کنند.

تعداد حسگرهای دوربین های  CCD :

تعدادحس گرهای تشكيل دهنده هرCCD،رزولوشن تصویرثبت شده توسط دوربین را تعیین می کندکه این مقدارمعمولا برمبنای مگاپیکسل تعریف می شود . در واقع عدد چند میلیونی که برای تصویر شما تعریف می شود ، حاصل ضرب تعداد نقاط طول در عرض CCD است . يك CCD خوب می تواند تصویر شما را در حداقل میزان نور محیط ثبت کند و کیفیت و رزولوشن را به خوبی حفظ کند . البته CCD دربین حس گرها ، نسبت به ضربه حساسیت بیشتری دارد.

CHIP CCD  چیست؟

CCDازده ها هزارعنصر تصویر(PIXEL ) تشکیل شده است که بررویCHIP (تراشه) نازك ۱٫۲ “, ۱٫۳ ” ۱٫۴” هستند.
هر پیکسل به نوری که روی آن می افتد واکنش نشان می دهد . به وسیله ذخیره کردن بار الکتریکی بر روی شبکه های دقیق و ثبت کردن امواج افقی و عمودی که به وسیله سیگنال ها به سمت جریان ویدئویی حمل می شوند . این انتقال سیگنال ها هر ۶۰ مرتبه در ثانیه ظاهر می شوند . chip 1.3 CCD” بیشترین استفاده را این روزها دارد . سایز قطری این  chip  ۵٫۵ mm افقی ۴٫۴ mm  و عمودی ۳٫۳ mm است . سنسور ۱٫۴″ در این اواخر به طور گسترده ای بر روی دوربین های رنگی استفاده می شود که سایز قطری آن ۴ mm افقی ۳٫۲ mm  و عمودی ۲٫۴mm است . شاترهای الکتریکی CCD CHIP  ها نقش مهمی را در داشتن يك تصویر واقعی و خوب ایفا می کنند.

اساس کار CCD  چیست ؟

اساس کارCCDهم دقیقا به شکل چشم انسان است یعنیCCD نوری را که ازطریق لنز به سمتCCD هدایت می شود گرفته وتبدیل به تصویر می کند. دقیقامانندچشم هرچه نورکمتر شودرنگ های تصویری که توسط دوربین برداشته شده اند کدرشده است . که در دوربین های معمولی با بالا رفتن درصد تاریکی این کدر شدن به سمت سیاه میل کرده و در نهایت منجر به از بین رفتن تصویر می شود . در دوربین هایی که از تکنولوژی های خاص برای تصویر برداری در تاریکی استفاده می کنند . این کدر شدن رنگ ها، باعث از بین رفتن رنگ و سیاه و سفید و سفید شدن تصویر می شود .
به طور کلی تصویر تمامی دوربین هایی که قادر به تصویر برداری در تاریکی مطلق و نسبی  هستند، در تاریکی سیاه و سفید است.

دوربین های CMOS بهتر است یا CCD ؟ 

مهمترین ویژگی يك دوربین دیجیتال ، مشخصات سنسور آن است که اثر مستقیم برروی کیفیت تصاویر آن دارد.
درمعرفی دوربین و مشخصات سنسور تحت عنوان های : Imaging Element, Image Sensor یا اسامی مشابه ذكرشده است . مهمترین پارامتر سنسور , وضوح یا تعداد نقاط تشکیل دهنده تصویر است که در معرفی سنسور ذکر میشود .مثلا ۶ مگاپیکسل است معمولا در معرفی وضوح از دو عبارت :

Effective pixels (پیکسل های موثر ) و Total pixels ( تعداد کل پیکسل ها) استفاده میشود که تعداد پیکسل های موثر و کمتر از تعداد کل پیکسل های آن بوده است و آنچه اهمیت دارد تعداد پیکسل های موثر است. بخشی ازسطح سنسورعملابا يك رنگ سیاه پوشانده شده است وسازندگان سعی دارندبا تنظیم ابعادتصویرروی سنسوريك نسبت ابعاد استانداردایجادنمایند . سنسورهامعمولا ازانواع ,CCD و CMOS یا Super CCD میباشند .

  سنسور سی سی دی ( CCD Charge-Coupled Devices ) :

این نوع سنسور دراکثردوربین های دیجیتال امروزی به کاررفته است . آنهاازمیلیونها سلول نوری تشکیل شده اند. هر سلول میزان روشنایی نوری که به آن تابیده می شود را به ولتاژ الکتریکی تبدیل میکند . CCDهادربرخی اسکنرهاهم استفاده شده اندودارای تعدادنقاط(resolution)متفاوتی هستند .

 تفاوت دوربین های CMOS و CCD  و مزیت های سنسور CCD نسبت به سنسور CMOS عبارتند از :

حساسيت CCD به نور بشتر از CMOS است . بنابراین عکس ها در شب(Night) و داخل خانه (indoor) در دوربینهای CCD بهتر از CMOS است . CCD نویزپذیری بسیارکمی دارد اما CMOS به نویز تصویر (اختلال تصویر) بسیارحساس است . که باعث شده يك پردازنده کامپیوتری مخصوص جهت کاهش یاحذف نویزدردوربین هایCMOSتعبيه شودبنابراین زمان پردازش هرتصویرطولانی ترازدوربینCCDخواهدبود.

فناوری دیگر که با سنسورهای CCD در رقابت است سیموس با CMOS نام دارد :

CMOS مخفف عبارت (Metal Oxide Complementary Semiconducter ) بوده  يك روش ساخت تراشه های الکترونیکی (IC) میباشد.

مزیت های سنسورهای CMOS نسبت به سنسور CCD عبارتند از :

CMOS در مقایسه با CCD مصرف انرژی کمتری دارد که این یک ویژگی مهم برای کاربران دوربین های دیجیتال است .
این دوربین هادرحدود۱/۳تا ۱/۱۰دوربینهای معادلCCDانرژی مصرف می کنندوتجهیزات الکترونیکی جانبی که برای يك دوربین لازم است ومیتواندبه صورت مجتمع روی خودتراشهCMOSقرارداده شود . اما در مورد CCD به این صورت نیست و اضافه کردن تجهیزات برای کنترل نوردهی و تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال به صورت جداگانه صورت میگیرد.
این عامل باعث میشودتادوربین های مبتنی برCMOSارزانتر,کوچکتروسبک ترساخته شوند . به علت تفاوت در ساختار الکترونیکی دوربین های CMOSمشکل نورگیری بیش از حد تصویر (Over exposure) کمتر به وجود می آید .

راه های ارتباطی و تماس با ما :

شماره تماس فروشگاه : 01333262090

شماره شبکه های اجتماعی : 09227435285

مدیریت فروشگاه : 09114232411 ( درویش پور )

وبلاگ اوج الکتریک

owjelectric وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *